باکت الواتور یا بالابر کاسه ای

باکت الواتور یا بالابر کاسه ایی چیست؟

باکت الواتور یکی از انواع سیستم های حمل مواد (کانوایر) فله و پودری است. الواتور کاسه ای سیستمی جهت انتقال مواد به صورت عمودی و یا شیبدار می باشد. باکت ( Bucket ) در لغت به معنای سطل و کاسه است به همین دلیل به bucket elevator بالابر کاسه ایی نیز می گویند. یکی از کاربردهای اصلی این سیستم در سیلوهای ذخیره سازی از جمله سیلوی گندم ، سیلوی سیمان و … است. که جهت حمل مواد به بالای سیلو به کار می رود. اقتصادی بودن این سیستم از دیگر مزایای آن به شمار میرود.

مکانیزم و عملکرد

مکانیزم این سیستم بسیار ساده است. و در اصل از به هم پیوستن کاسه یا قاشقک هایی به یک زنجیر و یا تسمه تشکیل شده است. در پاشنه الواتور (محفظه پایین الواتور) باکت ها پر شده و در راس الواتور (بالای الواتور) مواد تخلیه میشوند. تخلیه مواد در انتهای الواتور میتواند بر اثر نیرو گریز از مرکز و یا نیروی گرانش انجام پذیرد.
اصولا باکت الواتور از نظر ساختار به دو دسته الواتور زنجیری و الواتور تسمه ایی تقسیم میشود.
همچنین از نظر عملکرد به دو دسته الواتور گریز از مرکز و الواتور تخلیه پیوسته تقسیم میشوند.

الواتور گریز از مرکز

این نوع از الواتور مناسب برای انتقال مواد با دانه های ریز و پودری است. تعداد باکت ها در این سیستم میتواند کم تر و با فاصله های بیشتری باشد. سرعت چرخش درام جهت حرکت تسمه و یا زنجیر در این سیستم نسبتا بالاست و تخلیه کاسه ها در بالای الواتور با نیروی گریز از مرکز صورت می پذیرد.

الواتور تخلیه پیوسته

در این سیستم فواصل نصب باکت ها بر روی تسمه ناچیز بوده و تعداد کاسه بیشتری را شامل میشود. سرعت چرخش پولی (درام) کم میباشد و تخلیه پس از چرخش کاسه ها و به کمک نیروی گرانش صورت میگیرد. مواد پس از چرخش کاسه ها با برخورد به کاسه زیرین به سمت خروجی الواتور هدایت میشوند.

اجزا و طراحی باکت الواتور
اجزا و طراحی باکت الواتور

اجزا تشکیل دهنده باکت الواتور

  1. محفظه حمل کننده بار که به آن باکت، کاسه و یا قاشقک میگویند.
  2.  باند کششی که باکتها به آن نصب شده و نیرو محرکه را از درام به کاسه ها منتقل میکند. که ممکن است تسمه ایی (لاستیکی) و یا زنجیری باشد.
  3. اسکلت و پولیها و چرخ زنجیر
  4. Take Up که برای ایجاد کشش در باند کششی تسمه ایی استفاده میشود.
  5. قاب و محافظ بیرونی و قسمت خروجی و ورودی
  6. موتور که نیروی محرکه پولی را ایجاد میکند.

بدنه و باکت ها (قاشقک ها)

جنس بدنه الواتور اکثرا از فلز معمولی ST37 ساخته میشود که در مواردی که با مواد خورنده و ساینده از قبیل الواتور سیمان و … از فولاد های سخت تری از جمله فولاد ضد سایش میتوان استفاده نمود. طرح کاسه ها نیز در بالابر کاسه ای عموما به سه نوع زیر تقسیم میشوند:

  1. مدل عمیق DEEP
  2. مدل کم عمق SHALLOW
  3. مدل V شکل

ساخت24 سازنده انواع سیستم انتقال مواد آماده ارائه خدمات طراحی و ساخت انواع الواتور و بالابر کاسه ایی میباشد. با ما در تماس باشید.

باکت الواتور
ساخت و نصب باکت الواتور و بالابر کاسه ایی
برچسب‌ها:, , , , , ,