بالابر مواد پودری | بالابر حلزونی | بالابر اوگر

باتوجه به حساسیت بهداشتی در بسته بندی مواد غذایی و همچنین مواد دارویی و غلات، امروزه در صنعت از بالابر حلزونی یا بالابر اوگر یا بالابر مواد پودری جهت انتقال این مواد به دستگاه بسته بندی استفاده می شود.

کاربرد بالابر حلزونی

بالا‌بر‌ حلزونی با نام هایبالابر مواد پودری، اوگر حلزونی، بالابر غلات و ماردون اسکرو  شناخته می شود. این بالابرها برای کاربردهای بسیاری در صنایع دارویی، مواد غذایی و خوراکی، محصولات نیمه آماده، محصولات کشاورزی و غلات و همچنین مواد شیمیایی که خاصیت چسبندگی دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع بالابر حلزونی یا مارپیچی

 • بالابرهای عمودی یا زاویه دار

 • انتقال دهنده های افقی

 • سیار

 • ثابت

بالابر مواد پودری
بالابر مواد پودری

برای انتخاب نوع بالابر باید با توجه به نیاز صنعت مورد نظر عمل کرد. برای مثال بالابرهای عمودی یا زاویه دار برای هم زدن محصولات پودری و حمل محصولات به دستگاه بسته بندی است. لازم به ذکر است که  بالابرهای حلزونی هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی، می توانند انتقال محصولات را انجام دهند. باتوجه به نیاز صنعت، بالابرها در دو نوع سیار و ثابت نیز قابل سفارش هستند.

ویژگی های فنی بالابر حلزونی

 الکتروموتور

برخی از بالابرهای اوگر حلزونی، دارای دو الکتروموتور با توان دو اسب بخار و دیگری دارای توان چهار اسب بخار است.

ماردون

جنس ماردون می تواند با توجه به نیاز مشتری تعیین شود، که جنس آن از استیل، آهن و یا گالوانیزه است.

ارتفاع بالابر

ارتفاع بالابر حلزونی تا 350 سانتیمتر و همچنین با توجه به نیاز مشتری  قابل سفارش است.

مخزن

ارتفاع مخزن های بالابر اوگر 120 سانتیمتر است که باتوجه با نیاز مشتری و جنس محصول  میتواند قابل تغییر و سفارش باشد. همچنین حجم مخزن بالابر پودری یا حلزونی بسته به نوع محصول می تواند از 200 تا 600 کیلوگرم باشد و یا برحسب لیتر از ۸۰ تا ۱۰۰ لیتر و یا بیشتر نیز قابل سفارش  است.

جنس بدنه

جنس بدنه ی بالابر، می باسیت بر اساس نیاز آن صنعت و کسب و کار انتخاب شود. برای محصولات پودری و محصولات غذایی، توجه به جنس بدنه حایز اهمیت است. جنس بدنه در بالابرهای حلزونی، گالوانیزه یا تمام استیل است.با توجه به اینکه استیل از ورق های بسیار مقاوم و صاف و صیقلی می باشد که خاصیت ضد زنگ و سایش دارد استفاده از استیل برای جنس دسنگاه یک مزیت محسوب می شود.

برق مصرفی

برق مصرفی با توجه به نوع  و توان دستگاه متفاوت است. به عنوان مثال برای دستگاهی با ظرفیت 600 کیلوگرم در ساعت، برق مورد نیاز تک فاز 220 ولت – سه فاز 380 ولت و توان برق مصرفی 2 کیلوات بر ساعت است.

موارد مصرف

این دستگاه وظیفه ی انتقال مواد اولیه تهیه شده را به دستگاه بسته بندی، دارا می باشد. موارد مصرف این دستگاه در صنایع غذایی، کشاورزی، دارویی، غلات، مواد شیمیایی و… است. توجه به نوع صنعت در انتخاب نوع بالابر بسیار حایز اهمیت است.

اجزا بالابر حلزونی

 • موتور

 • بدنه

 • مارپیچ

موتور

گیربکس متصل به موتور در بالابر حلزونی ،گیربکس حلزونی  یا الکتروگیربکس است که در انواع دستگاه های صنعتی به کار برده می شود. گیربکس حلزونی انواع مختلفی دارد و همچنین  باتوجه به نیاز صنعت و درخواست مشتری با الکتروموتور مناسب ارایه خواهد شد. در ادامه به شرح کوتاهی درباره ی اجزای گیربکس حلزونی می پردازیم:

معرفی اجزای گیربکس حلزونی:

 1. پوسته گیربکس
 2. بلبرینگ
 3. چرخ دنده ها
 4. کاسه نمد

پوسته گیربکس

جنس پوسته گیبرکس از نوع چدن یا آلومینیوم است. این پوسته پوشش مناسبی برای تمام تجهیزات داخل گیبرکس است و مقاومت خوبی در برابر لرزش ها و ارتعاشات دارد.

بلبرینگ

 بلبرینگ وظیفه ی انتقال نیروهای محوری و شعاعی را برعهده دارد.

چرخ دنده ها

چرخ دهنده ها جز مهمترین اجزا و قطعات گیربکس به شمار می روند که در دو نوع صاف یا مارپیچ هستند.

کاسه نمد

برای حافظت از گیربکس در برابر گرد و خاک و رطوبت ناشی از محیط از کاسه نمد استفاده می شود.

مزایای استفاده از بالابر حلزونی

تولید محصولات غذایی و دارویی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و رعایت استانداردهای بهداشتی بسیار مهم و حایز اهمیت است و همچنین دخالت کمتر نیروی انسانی، هم به سلامت محصول و هم به افزایش کارایی و تولید کمک خواهد کرد، استفاده از بالابرهای حلزونی در صنایع مختلف موجب بهبود موارد زیر خواهد شد:

 • افزایش کارایی و بهره وری
 • افزایش سرعت
 • کاهش دخالت نیروی انسانی
 • رعایت استاندارد های بهداشتی

برای مشاوره و اطلاع از قیمت ها می توانید از طریق این لینک تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *